MUZEJPEDAGOĢISKĀS NODARBĪBAS
2024. gadā Naujenes Novadpētniecības muzejs programmas “Latvijas skolas soma” ietvaros aicina piedalīties skolēnus 3 muzejpedagoģiskajās nodarbībās. Tā ir iespēja apmeklēt muzeja ekspozīcijas, iepazīt krājuma materiālus un tematiskās izstādes, papildināt vēstures un vizuālās mākslas stundās apgūto.
Pastāvīgās ekspozīcijas “Latgales parīziete Valentīna Zeile” iepazīšana [Skolas iela 1, Naujene]
Mērķauditorija: ☒ 1.–4. klase ☒ 5.–9. klase ☒ 10.–12. klase. Norises saturs tiek pielāgots dažādiem vecumposmiem / klašu grupām.
Norises valoda: ☒ Latviešu ☒ Krievu
Nodarbības laikā ar tēlnieces Valentīnas Zeiles personības starpniecību uzskatāmi tiek iepazīti dažādi tēlotājmākslas veidi (glezniecība, grafika, tēlniecība), mākslas vērtības un paplašināts skolēnu redzesloks par Latvijas mākslinieku devumu pasaules mākslā.
Nodarbība sākas muzeja teritorijā ar Valentīnas Zeiles biogrāfisko izstādi “Dzīves karnevāls: Naujene – Rīga – Parīze”, kurā pēc hronoloģiskā principa apkopots mākslinieces dzīves gājums, atklāta daudzšķautnainā mākslinieces personība (tēlniece, skolotāja, dzejniece utt.) un parādīta mākslinieces ietekme Latvijas un Francijas mākslā, ilustrējot nozīmīgākos sasniegumus. Nodarbības turpinājumā tiek apmeklēta mākslas galerija “Latgales parīziete Valentīna Zeile”, kurā apskatāmi darbi bronzā: skulptūras, liels skaits medaļu un plakešu, jo tēlniece ir uzskatāma par vadošo medaļu mākslas meistari bijušajā Padomju Savienībā. Nodarbība turpinās atklātajā mākslas priekšmetu krājumā “Valentīnas Zeiles darbnīca”, kur glabājas neeksponētā skulptūru un medaļu kolekcijas daļa (vairāk nekā 6200 priekšmeti). Nodarbības noslēgumā tiek iepazītas muzeja pārējās kultūrvēsturiskas ekspozīcijas un izstādes, kas sniedz priekšstatu par mākslinieces dzimto pusi – Latgali.
Vecticībnieku kultūrvēsturisko ekspozīciju “Slutišķu vecticībnieku lauku sēta” un “Upāni” iepazīšana [Slutišķi, Naujenes pagasts]
Mērķauditorija: ☒ 1.–4. klase ☒ 5.–9. klase ☒ 10.–12. klase. Norises saturs tiek pielāgots dažādiem vecumposmiem / klašu grupām
Norises valoda: ☒ Latviešu ☒ Krievu
Norises laikā tiek iepazīta viena no reliģiskajām konfesijām Latvijā – vecticībnieki un 19. gs. beigu – 20. gs. 1. puses Latgales lauku sētu arhitektūra un plānojums, kā arī vecticībnieku garīgās un sadzīves kultūras vērtības un ievērojamu vecticībnieku personību devums Latvijas sabiedrībai.
Nodarbība notiek divās vecticībnieku sētās – “Slutišķu vecticībnieku lauku sētā” un “Upānu” sētā. Tās laikā tiek apmeklētas 2 dzīvojamās mājas, kurās ir iekārtotas kultūrvēsturiskās ekspozīcijas un saglabāts tradicionālais māju plānojums: sinces un dzīvojamā istaba ar “sarkano”, “melno” stūri jeb sievu kaktu un “krievu” krāsni. Saimniecības ēkās ir apskatāmi ar zemkopību un lauksaimniecību saistīti muzejiski priekšmeti. Viena no ēkām ir iekārtota kā mājas saimnieka Isaja darbnīca, kurā var iepazīt galdnieka amata prasmi, izmantotos darbarīkus, kokapstrādes procesu, galdnieka radītos sadzīves priekšmetus un būvdetaļas. Saimniecības ēkā ir iekārtota kūts ekspozīcija, kura iepazīstinās ar lopkopību un tajā izmantotajiem darbarīkiem.
Šīs tēmas ietvaros 4.-6. klasēm tiek piedāvāta nodarbība ar darba burtnīcu “Vecticībnieku lauku sēta”
Norises valoda: ☒ Latviešu ☒ Krievu
Māla nodarbība
Mērķauditorija: ☒ 1.–4. klase ☒ 5.–6. klase. Norises saturs tiek pielāgots dažādiem vecumposmiem / klašu grupām
Norises valoda: ☒ Latviešu ☒ Krievu
Nodarbības ilgums: 40 min. Iepriekšēja pieteikšanās ir obligāta. Dalības maksa: 2 EUR no skolēna. Būsiet mīļi gaidīti! Nodarbība tiek organizēta Naujenes Novadpētniecības muzejā, Skolas ielā 1, Naujenē.
LEKCIJAS
Naujenes Novadpētniecības muzejs piedāvā lekciju ciklu „Daugavpils novads Latvijas simtgadē: likteņskaitļi”, kurā stāstīsim par personībām un vēsturē nozīmīgiem notikumiem, kā tie atbalsojās Daugavpils novada politiskajā, kultūras un ekonomiskajā dzīvē.
Četras lekcijas ir veltītas mūsu novadniecei – medaļu māksliniecei Valentīnai Zeilei: „1937: Latvijas tēlniecības personība – medaļu māksliniece V. Zeile”,„1971: Āfrika manā sirdī”, „1982: Latvija – Francija; Latvijas māksla Parīzē”, „1996: V. Zeiles darbu „atgriešanās” Naujenē”. Tā ir iepazīšanās ar Naujenes Novadpētniecības muzeja tēlniecības darbu kolekciju un intriģējošs stāsts par mākslinieces personību, liktenīgo ceļojumu uz Āfriku, par māksliniecei nolemto ceļu uz Parīzi un iekļaušanos Francijas mākslas vidē.
Mērķauditorija: 1.-12.klašu skolēni. Nodarbības ilgums: 1 stunda. Iepriekšēja pieteikšanās ir obligāta.
Livonijas ordeņa viduslaiku bruņinieku Dinaburgas pils vēstures lappusēs ieskatīsimies lekcijā „1275: Dinaburgas pils; Latvijas otrās lielākās pilsētas – Daugavpils pilsētas dibināšana” un varēsim apmeklēt pils vēsturisko atrašanās vietu – Dinaburgas pilskalnu.
Mērķauditorija: 1.-12.klašu skolēni. Nodarbības ilgums: 1 -2 stundas. Iepriekšēja pieteikšanās ir obligāta