Ekspozīcijas un izstādes

PAMATEKSPOZĪCIJAS

Mākslas ekspozīcija “Latgales parīziete Valentīna Zeile”

Valentīna Zeile (1937), māksliniece, tēlniece, medaļu mākslas atjaunotāja un pirmās medaļu mākslas izstādes organizatore Padomju Latvijā (1973).

Valentīnas Zeiles dzīves un daiļrades gaitas, līdzīgi burvīgajiem Daugavas ielejas meandriem, metušas divus lokus, no kuriem pirmais sakņojies un guvis spēku Latgalē, Naujenē, bet noslēdzies Rīgā. Otrs aizvilinājis tēlnieci uz sapņu zemi Franciju, Parīzi, kur viņa dzīvo jau vairāk kā 30 gadus.

Mākslas galerijā apskatāmi Valentīnas Zeiles darbi bronzā, kuros sevišķi spilgti izpaužas tēlnieces iezīmīgākās talanta šķautnes. Lielāko daļu eksponātu veido medaļas un plaketes, jo tēlniece ir uzskatāma par vadošo medaļu mākslas meistari bijušajā Padomju Savienībā. Vitrīnās ir apskatāmas medaļu sērijas, kuras veltītas ģimenei, tuviem cilvēkiem, ārstiem, skolotājiem, dzejniekiem, ievērojamiem sabiedriskajiem darbiniekiem. Ceļojumu iespaidi atspoguļoti Čehijai, Francijai un Āzijai veltītos medaļu ciklos. Uzmanību izpelnās vairāki mākslinieces pašportreti. Āfrikas ceļojuma iespaidi atspulgu gūst šai valstij veltītajā skulptūru ciklā. Neeksponētā V.Zeiles kolekcijas daļa glabājas atklātajā mākslas priekšmetu krājumā “Valentīnas Zeiles darbnīca”, kurš ir pieejams muzeja apmeklētākiem.

   

Atklātais mākslas priekšmetu krājums “Valentīnas Zeiles darbnīca”

Valentīna Zeile reiz devusi solījumu, lai kur arī viņai nenāktos dzīvot, viņa vienmēr atgriezīsies dzimtajā pusē ar saviem darbiem. Solījums piepildīts atklātajā mākslas priekšmetu krājumā „Valentīnas Zeiles darbnīca”, kur ir apskatāma un glabājas neeksponētā Valentīnas Zeiles kolekcijas daļa. Kolekciju veido vairāk nekā 6200 priekšmeti, kuri galvenokārt tapuši pirms tēlnieces aizbraukšanas uz Parīzi (1956 – 1982). Atklātā krājuma centrā ir apskatāms Valentīnas Zeiles māsas Ģertrūdes Zeiles dāvinājums – Zeiļu dzimtai piederošie priekšmeti: mātes Aneles Zeiles rokdarbi [sedziņa, cimdi] un tēva Antonija Zeiles izgatavotie un sadzīvē lietotie priekšmeti [galds, grozi, ēvele, āmurs, ciba, veļas dēlis ar vāli]. Katrs priekšmets, kā sava laika liecinieks, atklāj toreizējās iespējas un dzīvesveidu, sniedzot nelielu ieskatu “Jaunkausiņu” mājas ikdienas dzīvē. Izstādē ir apskatāmi arī Antonija Zeiles izgatavotie krusti Sv. Pētera un Pāvela Juzefovas Romas katoļu baznīcai.

 DSC_0836 IMG_0449

Dabas ekspozīcija “SirdsDaugava”

Ekspozīcija „SirdsDaugava” ar mūsdienīgu multimediju risinājumu starpniecību sniedz plašu informāciju par aizsargājamo dabas teritoriju “Augšdaugava” un „Braslavas ezeri” dabas vērtībām. Apmeklētājiem tiek piedāvātas četras Augšdaugavas teritorijas izzināšanas interaktīvās zonas, lai iedarbotos uz apmeklētāja prātu, emocijām un sajūtām, pārvēršot ekspozīcijas apmeklējumu īpašā, neaizmirstamā piedzīvojumā un ceļojumā pa unikālo Augšdaugavas un dabas parka „Daugavas loki” teritorijas floru un faunu. Interaktīvajā stikla sienā var iegūt informāciju par kultūrvēsturisko mantojumu un tūrisma iespējām Daugavpils novadā, spēlēt spēles, krāsot bilžu grāmatu. LED displejā apmeklētājiem tiek piedāvāta virtuālā izstāde par Daugavpils HES celtniecības vēsturi. 3D hologrāfiskajā kubā var iepazīt reto baltlūpas gliemezi un dažādas tauriņu sugas.

   

Vēstures ekspozīcija „Poļu kultūras mantojums Daugavpils novadā”

Daugavpils novada kultūrvide vēsturisko procesu nosacīta ir veidojusies etniski daudzveidīga, kurā viena no lielākajām minoritātēm ir poļi. Izstādē parādīta vienas Daugavpils novada muižas –  Juzefovas muižas –  vēsture, caur kuru izstādes apmeklētāji  var iepazīties ar poļu kultūras mantojumu Daugavpils novadā. Ekspozīciju veido sadzīves priekšmeti, kas raksturo 19. gadsimta otrās puses un 20. gadsimta pirmās puses poļu kultūru, modi un tradīcijas. Mēbeles, Kuzņecova porcelāna un fajansa fabrikas trauki un smalki izšuvumi, kompozicionāli atspoguļo 20. gadsimta pirmās puses dzīvojamās telpas interjeru. Lielāko daļu apskatāmo eksponātu veido Naujenes bērnu nama dāvināto priekšmetu kolekcija, kā arī Daugavpils novada iedzīvotāju dāvinājumi.

  

Etnogrāfijas ekspozīcija „Turīga zemnieka istaba” 

Eksponētie priekšmeti ir savākti Daugavpils novada teritorijā. Ekspozīcijā „Turīga zemnieka istaba” apskatāms  turīga Latgales zemnieka mājokļa iekārtojums. Priekšmeti raksturo Latgales zemnieka dzīvesveidu, tradīcijas un kultūru 19. gs. beigās un 20. gs. 1. pusē.

 

Etnogrāfijas ekspozīcija “Skovorda, ļižeika, kačerāgs i citi štrumenti”

Etnogrāfijas ekspozīcijā „Skovorda, ļižeika, kačerāgs i citi štrumenti” ir apskatāmi ne tikai ekspozīcijas nosaukumā minētie priekšmeti – panna, karote, krāsns kruķis, bet arī trauki un darbarīki, kurus izmantoja ēdiena un dzēriena uzglabāšanas un pagatavošanas procesā Daugavpils novadā, it īpaši Naujenes pagastā, 19. gadsimta beigās 20 gadsimta 1. pusē. Ekspozīcijā ir atspoguļoti saimnieces darba un sadzīves apstākļi Latgales zemnieka sētā. Ekspozīcija tapusi sadarbībā ar Latvijas Nacionālo vēstures muzeju, kā rezultātā centrālo vēstījumu veido fotogrāfa Jāņa Studenta  fotonegatīva reprodukcija, kura  parāda maizes cepšanas procesu Ilūkstes apriņķa [mūsdienu Daugavpils novada] Skrudalienes pagasta Skrudalienes vecajā krogā 1927. gada 22. jūnijā. Fotonegatīvs ir iekļauts UNESCO programmas „Pasaules atmiņa” Latvijas nacionālā reģistra Latvijas Nacionālā vēstures muzeja nominācijā “Tradicionālo prasmju un dzīvesveida dokumentēšana Pieminekļu valdes 1924. – 1931. gada ekspedīciju fotonegatīvos”.

IMG_8936 IMG_5410

Etnogrāfijas ekspozīcija „Slutišķu vecticībnieku lauku sēta” .

Daugavas ielejas ielokā no ziņkārīgām svešinieku acīm paslēpies Slutišķu vecticībnieku ciems. Mīklains un nezināms. Laiks te ir apstājies kā teju pirms 100 gadiem. „Daugavas loku” putnu balsis vilina burvīgajā dabas skaņu pasaulē, greznie logu rotājumi stāsta par izciliem sava amata meistariem. Ciema centrā  atrodas  muzeja ekspozīcija “Slutišķu vecticībnieku lauku sēta”, kura tika renovēta 2015. gadā pateicoties Daugavpils novada domes un ELFLA atbalstītajam projektam „Vecticībnieku vēsturiskās apbūves atjaunošana un lauksaimniecības kultūrvēsturiskā mantojuma saglabāšana Slutišķu sādžā”.

Ekspozīcija atspoguļo Latgales vecticībnieku lauku sētas iekārtojumu – unikālu garīgās un sadzīves kultūras modeli. Tā sastāv no divām daļām: „Vecticībnieku dzīvojamās mājas” un darbarīku kolekcijas „Zirgvilkmes darbarīki Daugavpils novadā”. Abas ekspozīcijas aprīkotas ar LED displejiem, kuros izvietota ekspozīcijas virtuālā daļa. Sētas pagalmā uzstādīti informatīvie stendi apmeklētājiem, kuri sniedz informāciju par Slutišķu sādžu un ekspozīciju.

Ekspozīcijā „Vecticībnieku dzīvojamā māja” ir saglabāts tradicionālais vecticībnieku mājas plānojums: šauras sinces, istaba, kurā apskatāms „sarkanais”, „melnais” stūris (jeb sievu kakts) un „krievu” krāsns, klēts jeb „aukstā istaba”. Blakus „aukstajai istabai” atrodas maltuve, kur ziemā uzglabāja kubulos sālītu speķi, savukārt vasarā saimniecībā neizmantotos darbarīkus (stelles, ratiņus u.c.).

Ekspozīcijā „Zirgvilkmes darbarīki Daugavpils novadā” ir apskatāmi ar zemkopību un lauksaimniecību saistīti muzejiski priekšmeti, galvenokārt zirgvilkmes darbarīki un transporta līdzekļi – darba rati, kamanas, līnijdroška , kuri ir attiecināmi uz 20. gs. 1. pusi un tika izmantoti Daugavpils novada teritorijā.

_DSC0650 _DSC0731

11050105_1021312487887101_2887378188710039308_o  _DSC0749

 

IZSTĀDES

Tematiskā Valentīnas Zeiles izstāde no muzeja krājuma “Saruna”

Tematiskajā  V. Zeiles darbu izstāde no muzeja krājuma “SARUNA” ir apskatāms  skulptūru cikls „VELTĪJUMS KRISTUS DZĪVEI”. Ciklu veido 8 reliģiskai tēmai veltīti darbi, 6 no kuriem ir skatāmi izstādē. 2 darbi –  Ādams un Ieva atrodas tēlnieces kolekcijā. Pirmā cikla skulptūra „Ziņa” jeb „Vēstījums” tapa kā pateicība Dievmātei par iespēju pārcelties uz dzīvi Parīzē un par visu, kas tik dāsni tika dots māksliniecei, it īpaši par viņas spējām izteikties mākslā.

„Kopš 1971. gada, kad pirmo reizi nokļuvu Parīzē – pilsētā, kuras simbols ir Dievmātes katedrāle, – visus turpmākos desmit mokošos nostaļģijas pārpilnos gadus, līdz pārcēlos uz dzīvi Francijā, es izmisīgi lūdzos Viņu: „Paņem mani savā pilsētā!” Un vēlāk, kad tas bija noticis, es uzrakstīju Dievmātei pateicības vēstuli, kurā apņēmos veidot Viņas tēlu – kad būšu tam gatava – un dāvināt to Parīzei.” /Valentīna Zeile/

 Ziņa, 2000  ^E56B8C26C7298E427D95B0B260A7AFC427C5C8275B6112DCDC^pimgpsh_fullsize_distr

Izstāde no muzeja krājuma “Dzimtas mantojums”

Izstādē skatāms fotostāsts par unikālo Zeiļu dzimtu, kurā parastu zemnieku ģimenē tika izskolotas 2 talantīgas mākslinieces – Valentīna un Ģertrūde Zeiles. Skatītāju uzrunā 20. gadsimta sākuma fotogrāfijas, kurās ir redzams abu māsu tēvs Antonijs Zeile ar savu māti Magdalēnu Zeili pie dzimtajām mājām „Mazajos Lāčos” Izvaltā. No citas pagājušā gadsimta trīsdesmito gadu fotogrāfijas noraugās Valentīnas un Ģertrūdes māte Anele Kokina. Daudzās bildēs redzama mazā Valentīna ar māsu Ģertrūdi, vecākiem Antoniju un Aneli Zeilēm Viļušos. Retos kadros iemūžināts vectēvs Ādams Kokins, vectēva sievas māsa Viktorija Surmača, kuru tēlniece Valentīna Zeile sauc par savu vecmāmiņu un velta viņai vienu no saviem pirmajiem darbiem ar tādu pašu nosaukumu „Vecmāmiņa”.

IMG_0123

Valentīnas Zeiles jubilejas izstāde “Lidojums” 

LA SCULPTURE EST AU BOUT DE CRAYON / TĒLNIECĪBA IR ZĪMUĻA GALĀ” RAIMONDS KORBĒNS

 Pateicoties savam skolotājam – Parīzes Augstākās mākslas skolas Medaļu klases vadītājam, Francijas Institūta loceklim, akadēmiķim Raimondam Korbēnam [Raymond Corbin], Valentīna Zeile atklāja sev zīmējuma un pasteļa burvīgumu, līdz galam izprotot skolotāja teiktos vārdus: „Tēlniecība ir zīmuļa galā” un gūstot jaunu pamatu turpmākajam darbam Parīzē.

Papildinot meistarību Raimonda Korbēna darbnīcā, Valentīna Zeile pievērsās Baroka mākslai, jūsmojot par Rubensa tipa sievietes formām. Tāpēc ar laiku māksliniecei sevišķi tuvs kļuva sievietes akts. Daudzo modeļu vidū veiksmīga sadarbība izveidojās ar kādu mākslas skolas audzēkni, azartisku un sievišķīgu būtni, vārdā Izabella, kura kļuva par iemīļoto modeli. Sabiedrības izaicinātāja, koķetā Izabella Birona attēlota daudzos izstādes „Lidojums” zīmējumos, kuri tapuši laika posmā no 1989. – 2002. gadam. Izstādē ir apskatāma arī modeles Izabellas biste.

Latvijas tēlnieku saimē Valentīna Zeile ienāca 1954. gadā, sākdama darboties stājtēlniecībā. Izstādē „Lidojums” pārstāvētas 16 agrīnā Latvijas perioda [1960 – 1967] skices, kā arī Francijā tapušie darbi [1992 – 2002]. Aizraušanās ar portretu tēlniecei izauga no patiesas cieņas pret cilvēku kā vienreizēju personību. Kā atzīst māksliniece: „Gala rezultātu es veidoju 1-2 stundās. Bet liels darbs ir pirms tam. Dažkārt paiet 10-15 gadi.”

Izstādē apskatāmie darbi veidoti ar pietāti pret attēlojamo personību. Liela eksponēto darbu daļa veltīta mitoloģiskai tēmai: „Sfinksa”, „Eiterpe un Erato”, „Jūras dieviete”, „Apollons”, „Jūras nimfa Nereīda” u.c. Valentīna Zeile savas ieceres realizē dažādos materiālos. Izstādē „Lidojums” ir apskatāmi darbi tēlnieces iemīļotajā materiālā – dinamiskajā bronzā, kā arī mālā.

^AE76E98E1C1637ED98BEC9788BCCDE691650838DB32BBA7950^pimgpsh_fullsize_distr

Izstāde “Vakarēšana Naujenē. Senie rokdarbi” [no 19.05.2018.]

Vakarēšana bija cilvēku kopā sanākšana, kad lielie saimniecības darbi padarīti un vakari brīvāki. Tās bija gan klusas sanākšanas reizes ar stāstījumiem un apcerējumiem, gan arī jautra laika pavadīšana ar dziesmām, dejām un rotaļām. Uz vakarēšanu sanākušās sievietes netraucēti veica savus ikdienas darbus – šuva, adīja, vērpa, auda un tamborēja. Neliela daļa no pielocītā pūra ir apskatāma izstādē „Vakarēšana Naujenē. Senie rokdarbi”.

Audējas Genovefa Vanaga un Monika Plociņa, šuvējas Genovefa Orbidāne un Jenofa Saveļjeva, izšuvējas Anna Karabeška un Ļubova Gerasimova – katra rokdarbniece pārstāv savu laiku, parādot, ka austa sega un galdauts, izšūts dvielis vai tamborēta mežģīne nav tikai mājsaimniecības priekšmets ar praktisku pielietojumu. Tas ir ģimenes mantojums, kas nodots no paaudzes paaudzē, kurā ievītas atmiņas un stāsti.

IMG_8890  IMG_8172

Naujenes Novadpētniecības muzeja 2016/2018. gada jaunieguvumu izstāde “Atmiņu šūpulis” [no 19.05.2018.]

Muzeja tagadni un nākotni, kā arī ilgtspējīgu attīstību nodrošina muzeja krājums, kuru veido priekšmeti. Šogad Naujenes muzejā pirmo reizi izveidota jauniegūto priekšmetu izstāde “Atmiņu šūpulis”, kas iespējams kļūs par muzeja tradīciju. Izstādē varēs aplūkot nozīmīgākos jauniegūtos priekšmetus, kas pēdējos 2 gados papildinājuši muzeja krājumu. Būs skatāmi ar 18.gadsimta sākumu datēti priekšmeti, interesanti 20.- 30. – to gadu eksponāti, kā arī mūsdienās piemirsti, bet vēl visai nesenā pagātnē lietoti padomju laika sadzīves priekšmeti.

Bez sabiedrības atbalsta muzejam nav viegli veidot krājumu, tādēļ mēs ļoti augstu vērtējam cilvēku līdzdalību, ar kuru palīdzību ik gadu muzeja krājums tiek papildināts ar vērtīgiem eksponātiem. Vislielāko pateicību pelnījuši tie, kuri muzejam ir dāvājuši ģimenes relikvijas un uzticējuši savas dzimtas vēsturi.

IMG_8899 Dāvinātāju saraksts

FacebookGoogle+TwitterOdnoklassniki