CIMDU UN ZEĶU KOLEKCIJAS VEIDOŠANA NAUJENES MUZEJĀ PROJEKTA „SENO AMATU JAUNĀ DZĪVE” IETVAROS
#latvialithuaniabelarus , #lvltby
2020.gadā Daugavpils novadā turpinās projekta ENI – LLB – 1 – 216 „Seno amatu jaunā dzīve” realizācija. Projekta ietvaros uzmanība tiek pievērsta ne tikai seno amata prasmju pārmantošanai, bet arī ar tām saistītu liecību saglabāšanai, popularizēšanai un unikālu novada kolekciju veidošanai.
Priekšmetu apzināšana kolekciju veidošanai notika etnogrāfiskās ekspedīcijas “Etnogrāfiskie raksti un tradicionālas amatu prasmes Dvinas\Daugavas ielejas teritorijā” laikā. Ekspedīcijas gaitā Daugavpils novada Līksnas pagastā tika apzinātas vairākas ievērojamas rokdarbnieces un to atstātais mantojums – austas segas, jostas, dvieļi, adīti cimdi un zeķes, dažādā veida izšuvumi un tamborējumi. Ekspedīcijas dalībnieku uzmanību piesaistīja Daugavpils novada iedzīvotājas Valentīnas Kurtišas adītie cimdi un zeķes, kuros ir ieadīti raksti, kas raksturīgi Daugavpils novada teritorijai kopš 19. gs.
Valentīna Kurtiša kopā ar meitu Daci. Bilde tapusi izstādei muzejā, 1981
Valentīna Kurtiša [dz. Vanaga, 09.08.1931. – 26.06.2014.] dzimusi Līksnas pagasta “Dubleniekos”. Bērnība tika pavadīta lauku vidē. Tēvs Jāzeps Vanags [1896 – 1976] bija mežsargs un savām piecām meitām mācīja dzīvās dabas mīlestību. Pabeigusi Vaboles skolu Valentīna pirmo darba rūdījumu guva kopā ar tēvu mežā stādot un ravējot jauno egļu un priežu stādus, rudeņos ievācot čiekuru sēklas jaunai audzei.
Māte Anna [dz. Korsaka, 1907 -1963], brīvajos brīžos no lauku darbiem, meitām mācīja iemaņas un rūpību gaumīgi veidot sadzīvē nepieciešamos rokdarbus. Vistuvākā Valentīnai bija šūšanas māksla. 1949.gadā viņa devās mācīties un papildināt zināšanas pie kaimiņu pagasta labākās šuvējas Antosas. 1952.gadā Valentīna kā teicamniece pabeidza Daugavpils šuvēju kursus un līdz 1957. gadam strādāja Daugavpils šūšanas artelī, specializējoties vīriešu apģērbu šūšanā. Šūšana viņai padevās un aizrāva: pētot tā laika modes lapas, tapa pašas zīmētie oriģinālie apģērbu modeļi un pēc tiem šūtas arī kleitas gan sev, gan māsām. Taču garajos rudens un ziemas mēnešos mājās tika ienestas stelles – noaustas rakstainas segas, linu galdauti un dvieļi, grīdas celiņi un aizkari. Tika šūts, izšūts un tamborēts. Harmoniski krāsu salikumi ieadīti rakstainajos cimdos un zeķēs, ar skaistiem valnīšiem un greznām bārkstīm. Augstu novērtējumu saņēma Valentīnas Kurtišas rakstainie cimdi, kas tika izstādīti 1983. gadā Mākslas dienām veltītajā lietišķās mākslas izstādē Daugavpils Novadpētniecības un mākslas muzejā. Tie bija adīti Latgales novadam raksturīgajos dzeltenajos un zaļajos krāsu toņos ar stilizētiem augu rakstiem. Valentīnas autobiogrāfiskajos rokrakstu materiālos ir saglabātas viņas mātes Annas Vanagas latviskās un tradicionālās, kā arī sava laika modernās rokdarbu rakstu kompozīcijas un krāsu salikumi.
Ar adītajiem cimdiem, zeķēm un austajām segām Valentīna Kurtiša ir piedalījusies Lietišķās mākslas izstādēs Daugavpils Novadpētniecības un mākslas muzejā [1980. – 1986.], Līksnas pagasta rokdarbu izstādē “Līksnas pagasta cimdu pasaule” [2000], Vaboles Skrindu dzimtas muzeja rīkotajās izstādēs [2012.-2013.]. Valentīnas Kurtišas adītie cimdi glabājas Daugavpils Novadpētniecības un mākslas muzeja fondos, austās segas – Raiņa mājā Berķenelē un privātkolekcijās.
Pateicoties projektam, Naujenes muzejam radās iespēja nopirkt tekstīliju kolekcijas papildināšanai Valentīnas Kurtišas adītos cimdus un zeķes. No sākuma piedāvājam jauniegūto kolekciju iepazīt virtuāli, bet jau novembra mēnesī tā būs skatāma kopā ar citiem iepirktajiem priekšmetiem Naujenes Novadpētniecības muzeja izstādē “Rokdarbu tradīcijas Dvinas\Daugavas ielejas teritorijā”, kura arī taps projekta ietvaros.
Projekta kopējās izmaksas ir 122 258,00 EUR, no kurām Eiropas kaimiņattiecību instrumenta līdzfinansējums ir 90% jeb 110 032,20 EUR, valsts budžeta dotācija ir 2645,35 EUR un Daugavpils novada pašvaldības līdzfinansējums ir 2645,35 EUR.
Fragments no Valentīna Kurtišas musturu burtnīcas ar zīmētiem cimdu rakstiem, monogrammām izšuvumiem, 1946
Valentīnas Kurtišas cimdu un zeķu kolekcija. Daudzās zeķēs un cimdos atdarināti tieši Naujenes, Kalupes pagastiem un Daugavpils apriņķim raksturīgie raksti, kuri fiksēti LU Latvijas vēstures institūta Etnogrāfisko materiālu krātuvē esošo paraugu zīmējumos, kā arī Latgales muzeju krājumos esošos paraugos.
“Šī publikācija ir tapusi ar Eiropas Savienības finansiālo atbalstu. Par šīs publikācijas saturu pilnībā ir atbildīga Daugavpils novada Kultūras pārvalde un tas nekādā veidā nevar tikt izmantots, lai atspoguļotu Eiropas Savienības uzskatus”.
Informāciju sagatavoja: projekta LLB- 1-216 vadītāja E.Kusiņa-Koļesņika